9021 Győr, Szent István út 7. +36 96 529480 jedlik@jedlik.eu OM azonosító: 203037/003

Szakmai tanulmányi versenyek

Motto: "Sírni csak a győztesnek szabad!"


Életünk egyik öröme a siker. Elérése és megismétlésének vágya - különösen tanulókorunkban- meghatározó lehet későbbi munkánkban. Lehet, hogy a tanulmányi versenyek egykori szervezői hasonló gondolatokkal hirdették meg az elsőt.

A szakmai tanulmányi versenyek közül a legismertebb az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny, közismert nevén az "OSZTV". Az 1999/2000. tanévben a 31. alkalommal versenghettek a szakközépiskolák és a szakmunkásképzők jó tanulói. A versenysorozat három részből állt:

  • az iskolai válogatóversenyeken a szaktanárok által összeállított feladatokat kell a tanulóknak megoldani. Ez a "forduló" jó alkalom a tanároknak és adiákoknak a négy vagy öt év alatt végzett munka eredményességének mérésére. Több év tapasztalata alapján ezen a versenyen nem csak a jeles osztályzatokkal minősíthető, hanem az évközi tevékenységek során kiemelkedő teljesítményű tanulók indulása is célszerű. A válogatóversenyek írásbeli és gyakorlati részből állnak. Magas pontszámot elérő dolgozatokkal nevezhetők tanulók az országos elődöntőre.
  • az országos elődöntőkön "elméleti" jellegű feladatokat kell megoldani matematikából, fizikából, műszaki rajzból és több szakmai tantárgyból. Az eredményesen dolgozó tanulók jutnak a döntőbe. A meghívók kézhezvétele után érezhető igazán a tanulóknál a versenyszellem: "most megmutatom, mit tudok!"
  • a döntőre való készülés a tanulóknak ismereteik rendszerezését és felkészítő tanáraik irányításával sok feladatmegoldást jelent. A döntő írásbeli, gyakorlati és szóbeli részből áll. A siker "íze" és a több éves munka eredményének öröme az ünnepélyes eredményhirdetéskor boldogan mosolygó tanulók és kísérők szemében csillog.
    A jutalom minden résztvevőnek a versenyzés izgalma, más városok és iskolák megismerése. A helyezettek negyedévesen szakirányú egyetemi vagy főiskolai továbbtanulás esetén felvételi kedvezményt, szakmai tantárgyakból év végi és szakmai érettségi vizsgaeredményként jeles osztályzatot kapnak. Az ötödévesek az előző kedvezményeken túl jeles minősítésű képesítő vizsga letételét igazoló tanúsítványt is kapnak, ami azt jelenti, hogy ők már áprilistól technikusnak mondhatják magukat!

Büszkén írhatjuk, hogy iskolánk tanulói minden évben résztvevői a versenyeknek és többségük helyezett.

2000-ben az ötödik alkalommal szervezte az Oktatási Minisztérium az Országos Műszaki Tanulmányi Versenyt (OMTV), amelynek döntőjében az 1-10. helyezett tanulók felvételi kedvezményt kapnak szakirányú továbbtanulás esetén a Budapesti Műszaki Egyetem, a Miskolci Egyetem és a Veszprémi Egyetem megfelelő szakjaira. Ez a versenysorozat iskolai írásbeli elődöntővel kezdődik. A döntőn szakmai számítások és rajzok készítése a feladat, valamint szóbelin mutathatják be tudásukat a versenyzők. Az OMTV-n kezdettől fogva részt veszünk, tanulóink sikerei a cikk végén található összesítésben láthatók.

A harmadik alkalommal hirdette meg a nemzetközileg ismert Autodesk Ltd. az AutoCAD grafikus program alkalmazási versenyét. A 11. évfolyam után tantárgyi, a 12-14. után az OSZTV-hez hasonlóan összetett jellegű a verseny. Azok a tanulók sikeresek, akik jó térlátással és alkalmazóképes műszaki rajzi ismeretekkel rendelkeznek. Az iskolai elődöntőt követően a döntőben a helyezett tanulók eredményeiktől függően jeles minősítésű képesítő oklevelet vagy az Országos Képzési Jegyzék (rövidítve OKJ) szerinti "műszaki rajzoló" végzettséget kapnak. 1998-ban és 2000-ben volt első helyezett tanulónk, több versenyzőnk is értékes helyezéssel büszkélkedhet.

Ismeretanyagát tekintve is érdekes az "Automatika-PLC" OSZTV, amelyet második alkalommal rendezett a Nemzeti Szakképzési Intézet. A sikeres szerepléshez a gépészeti ismeretek mellett vezérléstechnikai tudás és elemzőképesség is szükséges. Mindkét versenyen kiválóan szerepeltek tanulóink, mert a technikusi oklevél mellé a nemzetközileg ismert FESTO cég szakmai bizonyítványait is elnyerték.

A fentiekben bemutatott szakmai versenyek tanulóinknak egyéni sikert, az eredmények iskolánknak helyi és országos elismerést szereztek.

Az utóbbi 5 év eredménye

Tanév Név Helyezés Verseny

1995/96

 

Kokas Péter

4.

OSZTV

 

Kertai Zsolt

8.

OSZTV

 

Cseri Zsolt

12.

OSZTV

1996/97

 

Kovács András

4.

OSZTV

 

Pölöskei Kornél

5.

OSZTV

 

Simon Zoltán

6.

OSZTV

 

Horváth Norbert

8.

OSZTV

 

Szentistváni Roland

9.

OSZTV

1997/98.

 

Mátyás István

2.

OSZTV

 

4.

OMTV

 

Bihari Balázs

4.

OSZTV

 

9.

OMTV

 

Bolyai János

9.

OMTV (elektonikai szakon)

 

14.

OSZTV(elektonikai szakon)

 

Kiss Tibor

8.

OMTV

 

Fekete Krisztián

1.

OSZTV

 

Szabó Péter

7.

OSZTV

 

Kulisek Péter

1.

OSZTV(Autocad)


1998/99.

 

OSZTV

OMTV

Automatika-PLC
OSZTV

Bihari Balázs

1.

5.

 

Fekete Krisztián

3.

9.

7.

Kajtár Ferenc

5.

6.

10.

Torma Róbert

2.

2.

 

Bolyai János

3.(elektronikai)

 

8.

Szabó Péter

6.

   

Kalmár Péter (12. évf.)

1.

7.

 

Tóth Gergely (12. évf.)

3.

   

Kulisek Péter (12. évf.)

4.

   

Juhász Szabolcs (12. évf.)

10. (elektronikai)

   

Aradvári György

   

6.

Mózes Tamás

   

14.

Németh Zsolt

   

15.


1999/2000.

 

OSZTV

OMTV

AutoCAD OSZTV

Automatika-PLC
OSZTV

Balla Sándor (12. évf.)

1.

4.

   

Gyarmati Gergely (12. évf.)

8.

9.

   

Nagy Roland (12. évf.)

 

1.

   

Földváry Péter (12. évf.)

5.

     

Pintér Tamás (12. évf.)

8.

11.

   

Völgyi Zoltán (12. évf.)

9.

13.

   

Baranyai Gábor

 

7.

 

8.

Tóth Gergely

1.

9.

4.

3.

Kalmár Péter

 

8.

1.

8.

Vesztergom Ádám

     

2.

Györkös Lajos

     

10.

Kóbor József
versenyfelelős

Jedlik Cimer

Elérhetőség:

9021 Győr, Szent István út 7.

Tel.: +36 96 529480

E-mail: jedlik@jedlik.eu

OM azonosító: 203037/003

Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.